Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, a anunțat oficial reluarea și deblocarea programului „Femeia antreprenor”, exact din punctul în care fusese sistat din lipsă de fonduri.
Aproximativ 1.000 de companii deținute de femei vor beneficia de fonduri nerambursabile pentru dezvoltare, investiții și crearea de noi locuri de muncă. Mesajul lui Irineu Darău: „Aplicantele admise trebuie să descarce, să semneze electronic și să reîncarce acordurile de finanțare în platformă (link în comentarii), împreună cu documentele necesare pentru contractare. Respectarea termenelor și încărcarea completă a documentelor sunt esențiale pentru ca procesul să se desfășoare rapid și fără blocaje.Pentru aproximativ 1000 de afaceri conduse de femei, programul înseamnă finanțări de până la 200.000 de lei pentru dezvoltare, investiții și locuri de muncă noi. Asta înseamnă economie reală, inițiativă și mai multă independență economică pentru femeile care aleg să construiască în România”.
Scumpiri accentuate în comerț și construcții, până în august | Analiza INS care dă fiori
Potrivit Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, nerespectarea termenului de transmitere sau lipsa documentelor solicitate conduce la respingerea finanțării în cadrul programului. Acordurile sunt generate automat în aplicația informatică pentru aplicanții admiși în limita bugetului disponibil. Beneficiarii trebuie să descarce documentul, să îl semneze electronic și să îl reîncarce în platformă. Termenul de transmitere a acordului semnat este de maximum 20 de zile de la primirea deciziei de admitere. Potrivit MEDAT, solicitanții care au datorii eșalonate nu sunt eligibili pentru semnarea acordului de finanțare.

