Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, astăzi, 780,7 milioane de euro de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de stat cu cupon, cu o maturitate reziduală la 24 de luni, la un randament mediu de 3,64% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR).
Prospectul emisiunii de astăzi a fost de 200 de milioane de euro, iar băncile au subscris 791,7 milioane de euro, potrivit Agerpres. Ministerul Finanțelor (MF) a planificat, în luna aceasta, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 4,6 miliarde de lei, la care se poate adăuga 15% din valoarea nominală adjudecată la licitațiile de referință, în cadrul sesiunilor suplimentare de oferte necompetitive organizate exclusiv pentru instrumentele de tip benchmark.
RoPay 2026: Revoluția plăților instant în România | Lista băncilor participante
Suma de 4,6 miliarde lei prevăzută în prospectele de emisiune a certificatelor de trezorerie cu discont și a obligațiunilor de stat de tip benchmark este cu 700 milioane lei mai mare față de cea care a fost programată în luna aprilie 2026, de 3,9 miliarde de lei, și va fi destinată refinanțării și rambursării anticipate a datoriei publice și finanțării deficitului bugetului de stat.

