Primele date statistice arată că românii își doresc servicii publice digitale simple, utile și transparente. iBon, prima aplicație mobilă a ANAF dedicată direct cetățenilor, a înregistrat un interes major din partea publicului la doar 72 de ore de la debutul pe piață.
Bilanțul primelor trei zile:
- Peste 2.200 de conturi noi create de utilizatori.
- Peste 2.000 de bonuri fiscale scanate pentru verificarea legalității.
- Zeci de sesizări transmise direct din aplicație privind nereguli ale comercianților (precum refuzul emiterii bonului fiscal sau probleme întâmpinate la plata cu cardul).

„iBon este prima aplicație ANAF dedicată direct cetățenilor și funcționează foarte simplu şi intuitiv. Astfel de instrumente sunt deja folosite în multe state europene, iar în România am făcut un pas foarte important, odată cu lansarea acestei aplicații, spre o relație mai modernă între cetățean și stat: mai puțină birocrație, mai multă transparență și tehnologie care chiar ajută oamenii. Aplicația este disponibilă gratuit și va fi îmbunătățită constant pe baza feedbackului primit de la utilizatori. Mulțumesc tuturor celor care ați început deja să folosiți iBon – utilizarea aplicației nu înseamnă doar un mod mai simplu de a vă verifica drepturile în relație cu comercianții, ci și un standard mai ridicat de așteptări față de stat și serviciile publice”, a anunțat ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.

