28.2 C
București
miercuri, iunie 17, 2026

ENERGIE | Guvernul nu vrea bani de la ELCEN | Derogare de la regula celor 90%

UPDATE: Guvernul a aprobat, prin memorandum, mandatarea reprezentanților statului în Adunarea Generală a Acționarilor ELCEN să distribuie sub formă de dividende 50% din profitul net aferent anului 2025, prin derogare de la obligația de repartizare a minimum 90% din profitul net realizat.

ȘTIRE INIȚIALĂ:

Guvernul Bolojan are în vedere exceptarea Electrocentrale București S.A. de la obligația de repartizare a unei cote minime de 90% din profitul net repartizat al anului 2025 sub formă de dividende cuvenite acționarilor, așa cum a prevăzut în cazul majorității companiilor de stat.

Executivul discută astăzi un memorandum privind exceptarea Electrocentrale București S.A. de la obligația de repartizare a unei cote minime de 90% din profitul net repartizat al anului 2025 sub formă de dividende cuvenite acționarilor.

Ajutoare de urgență după prăbușirea dronei în Galați, spital nou în București și derogări financiare pentru ELCEN și CNIR

 

Detaliile au fost prezentate în urmă cu puțin timp, de publicația DNAmedia.ro, care a mediatizat comunicatul integral emis de Guvern:

Agenda ședinței Guvernului României din 3 iunie 2026: Exceptarea Electrocentrale Bucureşti S.A. de la obligaţia de repartizare a unei cote minime de 90% din profitul net repartizat al anului 2025 sub formă de dividende cuvenite acţionarilor, ce a fost stabilită prin Memorandumul aprobat în cadrul şedinţei Guvernului din data de 16 aprilie 2026 cu tema: ”Mandatarea reprezentanţilor statului în Adunarea Generală a Acţionarilor Consiliului de Administraţie, după caz, la societăţile naţionale, companiile naţionale şi societăţile cu capital integral sau majoritar de stat, precum şi la regiile autonome, în vederea luării măsurilor ce se impun pentru repartizarea unei cote de minim 90% din profitul net realizat al anului 2025 sub formă de dividende/vărsăminte la bugetul de stat, cu mandatarea reprezentanţilor statului în Adunarea Generală a Acţionarilor Electrocentrale Bucureşti S.A. pentru a hotărî repartizarea unei cote de 50% din profitul net realizat al anului 2025 sub formă de dividende cuvenite acţionarilor, cu respectarea prevederilor O.G. nr. 64/2001, cu modificările şi completările ulterioare”.

Ajutoare de urgență după prăbușirea dronei în Galați, spital nou în București și derogări financiare pentru ELCEN și CNIR

 

 

Recomandări

ANRE: „Pentru cei mai mulți români, distribuția gazului costă mai puțin de la 1 iulie

Comitetul de Reglementare al Autorității Naționale de Reglementare în...

CNAIR prelungește concursul pentru elevi finanțat prin PNRR

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a...

Anunț de ultimă oră pentru apicultori! Termen limită: 31 iulie

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a...

Metrorex, pierderi de peste 312 milioane de lei! Scumpirea biletului a alungat călătorii

Radiografia unui colaps financiar prognozat! Metrorex SA a publicat...

Recente

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.