Digi România a anunțat că, începând cu 1 iulie a.c., tarifele/prețurile serviciilor și echipamentelor furnizate se vor modifica și vor fi exprimate în moneda de referință euro.
„Ținând cont de faptul că din anul 2019, când am actualizat tarifele serviciilor furnizate, moneda națională s-a depreciat în raport cu principalele valute internaționale, iar rata inflației a suferit importante creșteri anuale, începând cu 1 iulie 2026 tarifele/prețurile serviciilor și echipamentelor furnizate se vor modifica și vor fi exprimate în moneda de referință euro. Ca urmare a acestei modificări, așa cum am aplicat până acum pentru serviciile de comunicații mobile, fiecare serviciu contractat va fi facturat la cursul BNR valabil în ziua emiterii facturii. Digi a aplicat întotdeauna cursul de schimb comunicat de BNR. Chiar și după această conversie, tarifele/prețurile serviciilor Digi vor continua să rămână la fel de avantajoase și accesibile”, a anunțat Digi.
Deși prețurile tuturor serviciilor și echipamentelor vor fi exprimate în euro pe facturi, clienții din România vor plăti facturile tot în lei.


Conform Digi, clienții care nu sunt de acord cu aceste modificări au dreptul de a denunța unilateral contractul, în termen de 30 de zile de la data primirii notificării, fără plata de penalități sau despăgubiri, „cu excepția sumelor datorate pentru echipamentul terminal care a făcut obiectul contractului denunțat, dacă decideți să îl păstrați, potrivit condițiilor contractuale”.



