28.2 C
București
miercuri, iunie 17, 2026

Darău: Peste 288 milioane de lei pentru firmele românești

Ministrul Economiei, Irineu Darău, a anunțat astăzi deschiderea aplicațiilor pentru programul SME Eco-Tech, prin care firmele românești pot obține finanțări pentru investiții în modernizarea producției, digitalizare și eficiență energetică.

Am deschis aplicațiile pentru programul SME Eco-Tech.
Vorbim despre peste 288 milioane de lei pentru firmele românești care vor să investească în producție mai modernă, automatizare, digitalizare și eficiență energetică.
În ultimele luni am discutat cu mulți antreprenori din industrie și aproape toți spun același lucru: dacă vrem să rămânem competitivi, trebuie să investim. În tehnologii noi, în procese mai eficiente și în capacitatea de a produce mai bine și cu costuri mai mici.
Exact asta încercăm să susținem prin acest program.

Prin SME Eco-Tech pot fi finanțate investiții concrete:
modernizarea liniilor de producție;
automatizarea și digitalizarea proceselor;
eficiența energetică;
tehnologii verzi și soluții de reciclare;
echipamente pentru dezvoltarea activității ș.a”, a precizat Irineu Darău.

Finanțarea se acordă după principiul „primul venit, primul servit”, iar înscrierile sunt deschise până pe 24 iunie 2026.

Recomandări

ANRE: „Pentru cei mai mulți români, distribuția gazului costă mai puțin de la 1 iulie

Comitetul de Reglementare al Autorității Naționale de Reglementare în...

CNAIR prelungește concursul pentru elevi finanțat prin PNRR

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a...

Anunț de ultimă oră pentru apicultori! Termen limită: 31 iulie

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a...

Metrorex, pierderi de peste 312 milioane de lei! Scumpirea biletului a alungat călătorii

Radiografia unui colaps financiar prognozat! Metrorex SA a publicat...

Recente

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.